Ha a cégben ingatlan van...
Illetékkötelezettség az üzletrész megszerzésénél
A jogalkotó 2010 óta illetékkötelezettséget ír elő a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságok vagyoni betétje megszerzése esetére. Ennek mértéke 4% ha az ingatlan értéke 1 milliárd forint vagy az alatt marad. De mikor kell ezt megfizetni és mi az illetékfizetés alapja?
1. Az illetékkötelezettség első számú feltétele (ingatlanok eszközértéke a mérlegben 75%)
Belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságnak minősül az olyan gazdálkodó szervezet, melynek a mérlegében kimutatott eszközök értékének összegéből a belföldön fekvő ingatlan(ok), mérleg szerinti értéke több mint 75 százalék, (vagy olyan gazdálkodó szervezetben rendelkezik legalább 75 százalékos – közvetett, vagy közvetlen – részesedéssel, melynek a mérlegében kimutatott eszközök mérleg szerinti értékének összegéből a belföldön fekvő ingatlan(ok) mérleg szerinti értéke több mint 75 százalék).
Ez egy főszabály, amelyet a jogszabály több szempontból tovább pontosít (melyik mérleg, hogyan kell a közvetett részesedés arányát meghatározni, mi a helyzet több köztes vállalkozás esetén, mi a helyzet a tulajdonosi láncolat esetén stb.).
2. Az illetékkötelezettség másik lényegi feltétele (75%-os részesedésszerzés)
A vagyonszerzés után akkor kell az illetéket megfizetni, ha a vagyonszerző, illetve – magánszemély vagyonszerző esetén – annak házastársa, bejegyzett élettársa, gyermeke, szülője, vagy ezek többségi tulajdonában álló gazdálkodó szervezet, illetőleg mindezekkel a Tao. törvény szerinti kapcsolt vállalkozási viszonyban lévő személy, tulajdonában álló vagyoni betétek aránya önállóan vagy együttesen eléri vagy meghaladja az összes vagyoni betét 75%-át. A felsorolt körben tehát az üzletrészek mértékét össze kell adni.
Fontos, hogy a 75%-os részesedést a fentiek alapján nem feltétlenül egy ügylettel kell elérni, tehát ha időben több ügylet nyomán következik be a fenti feltétel, úgy azon ügylet kapcsán kell adózni, amellyel a 75%-os részesedés elérésre került.
Az átruházás a kapcsolt vállalkozások között illetékmentes.
3. Az illeték alapja
Az illeték alapjának számítása több lépésben történik. Elsőként a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaság ingatlanvagyonának forgalmi értéke a társaság tulajdonában lévő ingatlanok forgalmi értékéből kell kiindulni (melyet növelni kell a társaság közvetett vagy közvetlen 75%-os tulajdonában álló gazdálkodó szervezetek tulajdonában álló ingatlanok forgalmi értékének olyan arányával, mint amekkora arányt a társaság közvetett vagy közvetlen részesedése a gazdálkodó szervezet összes vagyoni betétjéhez képest képvisel).
Második lépésként az illeték alapja a társaság tulajdonában álló ingatlanok forgalmi értékének olyan aránya, amekkora arányt a 75%-os részesedés megszerzésének időpontjában az illetékfizetésre kötelezett tulajdonában lévő vagyoni betétek névértéke a társaság összes vagyoni betétje névértékének összegében képvisel.
Végül az így meghatározott értéket csökkenteni kell az illetékfizetésre kötelezett tulajdonában lévő azon vagyoni betétekre eső forgalmi értékkel, melyeket az illetékfizetésre kötelezett
a) 5 évnél régebben, illetve 2010. január 1-jét megelőzően,
b) a 75%-os részesedés megszerzését megelőző öt éven belül, de 2010. január 1-jét követően, visszterhes vagyonátruházási illetékfizetési kötelezettség alá eső módon vagy illetékmentesen,
c) öröklés vagy ajándékozás útján
szerzett.
Ügyvédi irodánkban adó- munka- és cégjogi ügyekben nyújtunk segítséget.
Keressen minket! +36306521553, iroda@bajuszgergely.hu, www.bajuszgergely.hu.