Szja ajándékba kapott ingatlan eladása után
Hogyan kell az adóalapot számítani?
A személyi jövedelemadót, nem meglepetés, főszabályként a jövedelem után kell megfizetni. A jövedelmet akkor kapjuk meg, ha a bevételből, ingatlan esetében tehát a kapott eladási árból levonjuk a költségeket. Hogy mely költségeket vonhatunk le, azt az Szja törvény mondja meg. Ingatlan értékesítése esetén a legnagyobb költségelem rendszerint a megszerzésére fordított összeg, tehát az a vételár, amelyért esetleg évekkel korábban az ingatlant megvásároltuk.
De ha nem vásároltuk? Ha ingyen kaptuk? Vajon akkor mi a megszerzésre fordított összeg?
A válasz elsőként attól függ, hogy illetékmentesen kaptuk (pl egyenesági rokontól vagy házastárstól) az ingatlant, vagy illetéket kellett a szerzéskor utána fizetnünk (pl. nagynénitől örököltük).
Korábbi illetékmentes szerzés
Itt a szabály elég egyértelmű: a megszerzésre fordított összegnek az átruházásból származó bevétel 75%-át kell tekinteni, más kiadás pedig költségként nem vonható le a bevételből.
Példa: az ingatlan forgalmi értéke 17 millió forint (most az egyszerűség kedvéért tekintsük forgalmi értéknek azt az összeget, amelyet eladás során kapni szeretnénk érte). Az ingatlan szerzésekor -- évekkel korábban -- az ajándékozási szerződésben megjelölt érték 12 millió forint volt. Eladáskor a vevő 16 millió forintot fizet érte.
A megszerzésre fordított összeg meghatározásához csak ez utóbbi adatra van szükség, a többi érdektelen. Az előzőek szerint tehát ez 75%, azaz 16 millió x 75% = 12 milió. Ez tehát az az összeg, amelyet költségként figyelembe vehetek, tehát levonhatom a kapott összegből: 16 milió - 12 milió = 4 millió (forint). Ez lesz tehát a jövedelem, vagyis az adóalap.
Korábbi illetékköteles szerzés
A főszabály itt is egyszerű: a megszerzésre fordított összegnek a korábbi illetékkiszabáshoz figyelembe vett értéket kell tekinteni és ezt kell a bevételből kivonni, így kapjuk meg az adóalapot.
Az adó mértéke 2018-ban: az adóalap 15%-a.
Fontos tudni, hogy amennyiben az ajándékozással történő tulajdonszerzést követően a telken új ingatlant építettünk, a meglévő ingatlanra ráépítettünk, vagy a meglévő ingatlan alapterületét növeltük, továbbá, ha az ingatlan értékesítése gazdasági tevékenység keretében történik, úgy a fentiektől eltérő szabályok alkalmazandók.
Ügyvédi irodánkban adó- munka- és cégjogi ügyekben nyújtunk segítséget.
Keressen minket! +36 30 652 1553, iroda@bajuszgergely.hu, www.bajuszgergely.hu.